Курсът описва накратко протоколите и сигнализацията в мобилни мрежи от второ и трето поколение. Доколкото мобилните мрежи могат да се разглеждат като комуникационни системи, управлявани с компютри, сигнализацията е езикът на компютрите в мрежата. Този език разрешава взаимно свързване на комуникационни системи чрез дефиниране на протоколи. Изучаването на сигнализацията осигурява познания за работата на комуникационната система. Основната цел на курса е след запознаване с подсистемите на мобилните мрежи да се фокусира върху метода за комуникация – тоест сигнализацията между тези подсистеми, като се отговори на въпроси като кое съобщение се изпраща кога, от кого и защо.

Курсът "Протоколи и управление в мобилни мрежи" се състои от пет обучаващи модула.

- Първият модул описва подсистемите на GSM, тяхната структура и техните задачи. Фокусът е върху интерфейсите между мрежовите елементи на GSM. Представени са GSM стандартите за сигнализация и протоколите, които се използват за обслужване на заявките за връзка от мобилни абонати.

- Вторият модул представя подсистемите на UMTS с тяхната структура и основни задачи. Фокусът е върху еталонните протоколни модели на UMTS, които описват протоколите, използвани за управление на изпълнението на мрежовите функции по координиран начин в интерфейсите на системата.

- Третият модул описва стандартизираната и адаптирана версия на интелигентна мрежа за мобилни мрежи, наречена Customized Applications for Mobile Enhanced Logic или CAMEL. Представена е CAMEL функционалната архитектура за GSM, GPRS и UMTS и начинът, по който се предоставят CAMEL услуги в областите с канална и пакетна комутация.

- Четвъртият модул запознава с управлението на повикванията и сесиите в Internet Protocol Multimedia Subsystem или IMS. Представена е функционалната архитектура на IMS и протоколите за мениджмънт и описание на мултимедийни сесии Session Initiation Protocol или SIP и Session Description Protocol или SDP.

- Петият модул описва основната функционалност на протокола Diameter и неговите приложения в IMS. Представени са функциите за автентикация, оторизация и таксуване в IMS.

Курсът запознава със стандартизираните езици и означения за формална спецификация. В телекомуникациите формалните езици се използват главно за описание на пове­дение и обмен на данни: протоколи, услуги, обекти за мениджмънт на мрежа, интерфейси и други. Те не са подходящи за физическа спецификация (електрически или механични характеристики като радиочестоти, методи за модулация, електрическа мощност и т.н.). Радиотехнологиите (мобилна теле­фония, безжична телефония и безжични локални мрежи) използват комуникационни протоколи и следователно и при тях за описание може да се използват формални озна­чения.