- Преподавател: ас. Радослав Костев
- Преподавател: доц. д-р инж. Димчо Димов
Дисциплината запознава студентите с основните проблеми на прогнозирането и планирането на стопанската дейност, методите и техниките, познаването на които е задължително условие за съставяне на добър и осъществим бизнес план. По време на обучението се разглеждат важни въпроси, свързани с проучване на пазара и оценка на бизнес решения, оценка на предприемаческата възможност и изграждане на бизнес модели. По време на обучението студентите ще получат практически умения за разработване на бизнес план, работа в екип, конструктивна критична оценка на бизнес плана, разработване и прилагане на подходящи пазарни подходи.
- Lecturer: доц. Лидия Гълъбова
- Lecturer: доц. д-р инж. Димчо Димов
- Lecturer: гл. ас. д-р Ваня Иванова
Дисциплина “Системи за управленски контрол” има за цел да даде познания, както за основните теоретични постановки в областта на управленския контрол и системите за управленски контрол, така и практически умения за решаване на конкретни въпроси свързани с тях.
В съдържанието на учебната дисциплина се изясняват същността на контрола като функция на управлението и управленския контрол като съвременен подход в управлението на стопанските организации. Разгледани са структурата на системите за управленски контрол и управленският контрол по видовете центрове на отговорност. Подробно е изяснена проблематиката на стратегическия управленски контрол, като са разгледани системи за стратегически контрол, в това число и Балансираната карта, както основен инструмент. Тъй като концепцията за управленския контрол на практическо ниво се свежда до прилагането на вътрешен контрол в стопанските субекти, то в дисциплината са разгледани и същността и приложението на вътрешния одит, като основен компонент на вътрешния контрол.
Постигането на поставената цел на обучението по учебната дисциплина се контролира чрез текуща оценка, която се формира от две контролни по време на семестъра с коефициент на тежест 0,4 всяко и оценка от семинарните упражнения с 0,2.
Контролните са под формата на тестове, състоящи се от три типа въпроси, които носят различен брой точки. Първата група въпроси са затворени, с възможност за избор между три опции. Има само един верен отговор. Въпросите в тази група са 15 на брой и носят по 1 точка. Втората групавъпроси са отворени, където е необходимо да се попълнят липсващи понятие. Въпросите в тази група са 5 на брой и носят по 2 точки. Третата група въпроси са със свободен отговор като студентите имат право да изберат дали да решат практически казус или теоретично да анализират определени обекти. Този въпрос носи максимум 5 точки в зависимост от степента, в която в развит.
Максималният брой точки е 30.
Критерият за оценка е:
15-18т. - Среден 3;
19-22т. - Добър 4;
23-26т. Мн. добър 5;
27-30т. Отличен 6;
- Преподавател: ас. д-р Станимир Андонов
- Преподавател: доц. Мина Даскалова
Задължителна дисциплина за редовните студенти от специалност “Стопанско управление” на Стопански факултет на ТУ-София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”. Дисциплината разглежда теми, представящи същността, методите, задачите и етапите на комплексния и тематичния анализи. Представят се направленията за анализ на ресурсите, приходите и разходите, финансовия резултат и рентабилността. Отделено е място на диагностичния и функционално-стойностния анализ.
Целта на обучението е студентите да получат знания за извършване на аналитични дейности. Чрез изготвяне на курсови работи ще имат компетенциите да внедрят знанията и уменията си в управлението на бизнес организациите.
- Преподавател: проф. д-р Йорданка Ангелова
- Преподавател: ас. инж. Васил Кузмов